Fakty i mity na temat kremacji zwłok
Kremacja zwłok jest w naszym kraju coraz bardziej popularna, choć wciąż krąży na jej temat naprawdę wiele mitów. Które informacje rzeczywiście są prawdziwe, a które trzeba zrewidować na nowo oraz uściślić?
Gdzie odbywa się kremacja?
Jednym z najczęściej powielanych mitów jest to, że kremacja odbywa się w piecach, w których dochodzi do podpalenia trumny. Tak naprawdę kremacja zwłok odbywa się w przeznaczonych tylko i wyłącznie do tego celu pojemnikach do spopielenia zwłok, w których umieszcza się ciało zmarłego w specjalnej trumnie, pozbawionej dodatkowo ozdobników i metalowych uchwytów.
Czy istnieje możliwość pomylenia urn z prochami?
Osoby bliskie zmarłemu niemające świadomości tego, jak odbywa się kremacja zwłok, często obawiają się, że dojdzie do pomylenia urny z prochami. Nie jest to jednak możliwe, bowiem jednorazowo dochodzi tylko do spopielenia jednej trumny, co wykonuje się zawsze z pełnym poszanowaniem ciała, a nawet z możliwością dodatkowego pożegnania zmarłego, przed przetransportowaniem do spopielenia.
Czy kremacja jest obecnie aprobowana przez Kościół katolicki?
W praktyce Kościół katolicki już od roku 1963 zezwala na kremowanie ciała zmarłej osoby i dodatkowo od 1997 istnieje możliwość odprawiania liturgii ku pamięci zmarłego, jeśli szczątki zostały skremowane. Głównym warunkiem jest jednak to, aby nie była ona wybrana z przyczyn sprzecznych z chrześcijaństwem, jako wyraz choćby wierzeń nihilistycznych lub naturalistycznych.
Czy istnieje możliwość zabrania urny do domu?
Wedle przepisów prawa obowiązujących w naszym kraju, nie ma możliwości zabrania ze sobą urny ze szczątkami zmarłego lub rozsypania prochów. Wskazuje na to Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych, z której można dowiedzieć się, że zwłoki muszą być pochowane w grobach ziemnych, ewentualnie murowanych, katakumbach lub kolumbariach.
Jak widać kremacja to równorzędny sposób na godne pożegnanie bliskiego zmarłego, z zachowaniem zasad czci dla ciała. Jak dodatkowo widać wiele informacji z nią związanych to mity. Jeśli jednak potrzebują Państwo dodatkowych informacji na temat tej formy pochówku, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.