Jak napisać nekrolog?
Słowo nekrolog pochodzi z greki, jest połączeniem dwóch słów- nekro czyli martwy, oraz logos czyli mowa, przemówienie. Jest jednym z gatunków prasowych. Informuje nie tylko o śmierci danej osoby, ale także o miejscu i czasie pogrzebu.
Jak zbudowany jest nekrolog?
Nie ma żadnych zasad normatywizujących strukturę nekrologu, więc teoretycznie to od osoby tworzącej nekrolog zależy jakie informacje na nim umieści. W praktyce w każdym poprawnie stworzonym powinny znaleźć się takie informacje jak:
- Imię i nazwisko zmarłego,
- Data jego śmierci,
- Data i miejsce pogrzebu,
- Informacja o nadawcy komunikatu.
Nekrolog można rozpocząć od cytatu lub fragmentu wiersza, nie jest to jednak obowiązkowe. Dodatkowo na nekrologu należy umieścić formułę otwarcia jak np. „Z głębokim żalem zawiadamiamy…”. Kolejnym dodatkowym elementem, który można umieścić na nekrologu są dane personalne denata takie jak zawód, zalety czy cechy charakteru. Można także zamieścić informację o przyczynach śmierci. Wiek zmarłego jest następną informacją dodatkową, którą można umieścić w nekrologu, ale nie jest to wymagane. Nekrolog zazwyczaj przyjmuje czarno-białą postać, otoczony czarną, podwójną ramką z grafiką przedstawiającą krzyż, wieniec, anioł lub znicz. Na górze, mniejszą czcionką umieszczony jest cytat żałobny, następnie pojawia się formuła otwarcia. Na środku nekrologu, dużą pogrubioną czcionką pojawia się imię i nazwisko zmarłego. Poniżej, mniejszą czcionką znajdują się informacje jak data, godzina i miejsce pogrzebu oraz informacje dodatkowe.
Czym różnią się nekrolog i klepsydra?
Nekrolog bardzo często mylony jest z klepsydrą. Zawierają one bardzo zbliżone informacje, jednak klepsydra rozwieszana jest w postaci afiszu na prośbę rodziny w miejscach publicznych (np. w okolicy cmentarza, domu, czy w rodzinnych stronach). Nekrolog jest informacją w formie plakatu niewielkich rozmiarów, umieszczanym m.in. w prasie, ale może przybierać formy audycji radiowej, artykułu prasowego lub programu telewizyjnego. Umieszczany nie tylko zaraz po śmierci, ale także w jej rocznicę lub w ramach przekazania kondolencji.