Pogrzeb z kremacją. Jak to się odbywa?
Odejście bliskiej osoby to zawsze bolesne przeżycie dla rodziny i przyjaciół. Niemniej jednak, w tej trudnej chwili należy dopilnować pewnych formalności związanych z pożegnaniem i organizacją pochówku zmarłego. Rodzina lub sam zmarły w swojej ostatniej woli może wybrać pomiędzy tradycyjnym złożeniem ciała w grobie lub kremacją. Jak wygląda ceremonia pogrzebowa w tej drugiej wersji? Czy różni się od tej klasycznej? Aż wreszcie co należy wiedzieć o przepisach prawnych regulujących kwestie pochówku popiołów osoby zmarłej? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdą Państwo w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Kremacja w świetle przepisów prawa
Polskie prawo ściśle określa co należy zrobić z prochami zmarłego. Samowolne rozsypanie ich w wybranym miejscu grozi grzywną lub nawet karą aresztu. A zatem, podobnie jak w przypadku tradycyjnego pochówku, istnieją cztery możliwości złożenia prochów zmarłego: grób ziemny, grób murowany, katakumby lub kolumbarium, które stanowi odpowiednik katakumb dla urn.
Jak wygląda ceremonia pogrzebowa z kremacją?
To jak wyglądać będzie sam pogrzeb w przypadku kremacji zależy przede wszystkim od tego czy ceremonia będzie miała charakter katolicki, czy świecki. W Polsce znacznie częściej uroczystość ta zachowana jest w obrządku katolickim. Wówczas pojawiają się również dwie możliwości. Tradycja kościelna nakazuje, aby nabożeństwo pogrzebowe odbyło się nad zwłokami w trumnie. Dopiero po mszy ciało transportowane jest do miejsca kremacji, gdzie zostaje odpowiednio przygotowane do spalenia. Sam proces kremacji może trwać do dwóch godzin. Spopielone szczątki składane są następnie w urnie, którą należy złożyć w docelowym miejscu pochówku. Na tym etapie wszystko odbywa się podobnie, jak w trakcie tradycyjnego pogrzebu, z tą różnicą, że orszak żałobny podąża za urną zamiast trumny. Wyjątkiem od takiego przebiegu ceremonii pogrzebowej z kremacją jest sytuacja, w której zwłoki są transportowane zza granicy lub rodzina przybywa z bardzo daleka. Wówczas kremacja może odbyć się przed pogrzebem, a nabożeństwo pogrzebowe odbywa się nad urną.
Pożegnanie ze zmarłym przed kremacją
Większość domów pogrzebowych dysponuje pomieszczeniem, w którym rodzina może oddać się modlitwie oraz pożegnać zmarłego przed rozpoczęciem kremacji. Warto zaznaczyć, że ciało do kremacji przygotowywane jest w identyczny sposób, jak w przypadku tradycyjnego pochówku. W ciężkich chwilach związanych z organizacją kremacji i pogrzebu warto zaufać profesjonalistom i skorzystać z ich pomocy. W przypadku kremacji w Częstochowie polecamy Zagład Pogrzebowy Zasępa-Tysiąclecie. Zatrudnia on bowiem wykwalifikowane i odpowiedzialne osoby, które stanowią oparcie i pomoc w załatwieniu wszelkich formalności. Posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę, która pozwala na profesjonalne pokierowanie całym procesem związanym z kremacją i pochówkiem bliskiej dla Państwa osoby.